- Rok 2019 to czas wielu korzystnych zmian dla polskich podatników, takich jak obniżenie PIT z 18 na 17 proc. i zerowy PIT dla mÅ‚odych do 26. roku życia oraz obniżka CIT dla przedsiÄ™biorców do zaledwie 9 proc.
- Oznacza to wiÄ™cej pieniÄ™dzy w portfelach polskich rodzin zarówno na codzienne wydatki, jak też w zbliżajÄ…cym siÄ™ okresie Å›wiÄ…tecznym.
- Przypominamy na czym polegaÅ‚y dobre zmiany w podatkach i pokazujemy korzyÅ›ci z nich – na konkretnych przykÅ‚adach.
DziÄ™ki znacznej obniżce podatków w 2019 roku i podniesieniu kosztów uzyskania przychodów, jak też wzrostowi Å›wiadczeÅ„ na dzieci, tzw. dochód rozporzÄ…dzalny rodziny, która zarabia Å›redniÄ… krajowÄ… i wychowuje dwójkÄ™ dzieci w wieku szkolnym wzrósÅ‚ rok do roku o blisko 3,5 tys. zÅ‚” – poinformowaÅ‚ wiceminister finansów Leszek Skiba podczas konferencji, która odbyÅ‚a siÄ™ w Ministerstwie Finansów 11 grudnia 2019 r.
„Widać wyraźny skok jeÅ›li chodzi o Å›rodki, jakie kierujemy do kieszeni Polaków. Z 35 mld zÅ‚ w 2018 roku do 86 mld zÅ‚ w 2020 r. W ujÄ™ciu dwurocznym to ponad 50 mld zÅ‚ wiÄ™cej dla Polaków – dodaÅ‚ wiceminister Skiba.
Tzw. dochód rozporzÄ…dzalny rodziny, która skÅ‚ada siÄ™ z dwóch osób, otrzymujÄ…cych przeciÄ™tne wynagrodzenie i wychowujÄ…cych dwoje dzieci w wieku szkolnym, wzrósÅ‚ o 9,488 zÅ‚ - do 100 596 zÅ‚ w 2019 r. z 91 108 zÅ‚ w 2018 r., jest to m.in. efekt wzrostu Å›wiadczeÅ„ na dzieci i zmian w podatkach.
Przypomnijmy, na czym polegały zmiany w podatkach i zobaczmy korzyści z nich na konkretnych przykładach.
Bez PIT dla młodych
PIT zero to ulga podatkowa dla osób, które nie ukoÅ„czyÅ‚y 26. roku życia i osiÄ…gajÄ… przychody z pracy oraz z umów zlecenia zawartych z firmÄ… (do wysokoÅ›ci 85 528 zÅ‚ w roku podatkowym). Z ulgi od 1 sierpnia 2019 r. korzysta ponad 2 mln mÅ‚odych pracowników.
Zwolnienie obowiÄ…zuje niezależnie od liczby umów lub liczby pÅ‚atników. Jeżeli zarabiasz wiÄ™cej, to dopiero nadwyżka (ponad 85 528 zÅ‚) bÄ™dzie opodatkowana wedÅ‚ug skali podatkowej. W 2019 r. limit zwolnienia wynosi 35 636,67 zÅ‚, czyli 5/12 limitu rocznego (ponieważ zwolnienie obowiÄ…zuje przez 5 miesiÄ™cy – od sierpnia do grudnia).
Obniżka stawki PIT z 18 na 17 proc., wyższe koszty uzyskania przychodów
Od 1 października 2019 r. obniżyliÅ›my dla wszystkich podstawowÄ… stawkÄ™ PIT z 18 proc. na 17 proc. Dodatkowo zmniejszyliÅ›my PIT dla osób pracujÄ…cych przez ponad 2-krotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów. Pozwoli to na obniżenie tzw. klina podatkowego, czyli łącznej kwoty podatków i skÅ‚adek. W praktyce oznacza to, że przy niezmienionej pensji brutto pracownicy otrzymujÄ… wyższe wynagrodzenia netto, czyli „do rÄ™ki”.
Nowe rozwiÄ…zania to korzyść dla ponad 25 milionów Polaków, zarówno pracujÄ…cych na etacie, wykonujÄ…cych dzieÅ‚o czy zlecenie, prowadzÄ…cych dziaÅ‚alność gospodarczÄ…, jak też emerytów i rencistów.
Niższa 17 proc. stawka PIT obowiÄ…zuje już w ostatnim kwartale 2019 r., czyli przez 1/4 bieżącego roku. Przypominamy, że do wrzeÅ›nia dochody podatników w pierwszej skali podatkowej podlegajÄ… 18 proc. opodatkowaniu PIT. jednak już przy zaliczce obliczanej w październiku podatek zostaÅ‚ obniżony o 1 pkt proc., czyli o prawie 6 proc
Obniżenie stawki CIT z 15 na 9 proc.
Od 2019 r. podatnicy korzystają z niższej 9 proc. stawki CIT. Zastąpiła ona wcześniejszą 15 proc. stawkę podatku (jeszcze wcześniej wynosiła ona 19 proc.).
To Å›wietna wiadomość dla maÅ‚ych podatników i osób rozpoczynajÄ…cych prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci, których przychody (niezależnie od źródÅ‚a) w roku podatkowym nie przekraczajÄ… 1,2 mln euro (wyrażonych w zÅ‚otych).
Ulga IP Box i B+R (na badania i rozwój)
Wspieramy innowacyjne firmy, dlatego obniżyliÅ›my stawkÄ™ CIT i PIT dla dochodów z kwalifikowanych praw wÅ‚asnoÅ›ci intelektualnej do 5 proc. podstawy opodatkowania (tzw. ulga IP Box).
DziÄ™ki zmianom wprowadzonym w uldze B+R podatnicy mogÄ… teraz odliczyć 100 proc. kosztów z tytuÅ‚u uzyskania i utrzymania patentu. Jeżeli z tego tytuÅ‚u ponieÅ›li koszty np. w wysokoÅ›ci 20 000 zÅ‚ i korzystajÄ… z opodatkowania dochodów osiÄ…ganych z dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej wedÅ‚ug 19 proc. stawki podatku, to zapÅ‚acÄ… podatek niższy o 3 800 zÅ‚ (19 proc. x 20 000 zÅ‚).
+ Prezentacja w załączeniu |